ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପଡୁଛି ୭ଟି ପର୍ବ…

ସମୟ ଲାଇଭ,୫/୪: ପ୍ରଭୁ ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀଙ୍କଠାରୁ ନୂଆ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଭଗବାନ ମହାବୀର ଜୟନ୍ତୀ ୬ ଏପ୍ରିଲରେ ପାଳନ କରାଯିବ। ଏହା ସହିତ ହନୁମାନ ଜୟନ୍ତୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପଡୁଛନ୍ତି | ଏହି ସମୟରେ ଖର ମାସ ଚାଲୁଛି | ଖର ମାସରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାମ କରାଯାଏ ନାହିଁ | ଏହି ସପ୍ତାହର ଶେଷ ଦିନରେ ଅର୍ଥାତ୍ 13 ଏପ୍ରିଲ୍, ଖର ମାସ ବା ମଳ ମାସ ସମାପ୍ତ ହେଉଛି | ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ରାଶି ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି। ତେବେ ଜଣାନ୍ତୁ ଏହି ସପ୍ତାହର କେଉଁ ଦିନ କେଉଁ ପର୍ବ ପଡୁଛି…
୭ ଏପ୍ରିଲ ମଙ୍ଗଳବାର: ଭଗବାନ ଶ୍ରୀ ସତ୍ୟନାରାୟଣଙ୍କ ଉପବାସ, ଶିବ ଦମନକ ଚତୁର୍ଦଶୀ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ଉପବାସ କରାଯାଏ |
ବୁଧବାର ୮ ଏପ୍ରିଲ:ଚୈତ୍ର ପୂର୍ଣ୍ଣିମା, ବୈଶାଖ ସ୍ନାନ, ବୈଷ୍ଣବ କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ ଆରମ୍ଭ |


ଏପ୍ରିଲ ୯ ଗୁରୁବାର: ଶବ୍-ଇ-ବାରାତ୍ (ମୁସଲିମ୍ ପର୍ବ)

୧୦ ଏପ୍ରିଲ ଦିନ ଶୁକ୍ରବାର: ଶୁଭେଚ୍ଛା ଦିବସ (ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ପର୍ବ)

୧୧ ଏପ୍ରିଲ ଶନିବାର: ଶ୍ରୀ ଗଣେଶ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶୀ ଉପବାସ |

୧୨ ଏପ୍ରିଲ ରବିବାର: ଶ୍ରୀ ଗୁରୁ ତେଗ ବାହାଦୂର ସାହିବ ଜୀ ଙ୍କ ଜନ୍ମଦିନ, ସତୀ ଶ୍ରୀ ଅନୁସୁୟା ଜୀ ଙ୍କ ଜନ୍ମ ବାର୍ଷିକୀ, ଇଷ୍ଟର ରବିବାର (ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ପର୍ବ)


13 ଏପ୍ରିଲ: ସୋମବାର: ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବ | ଏହି ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟ ମେଷ ରାଶିରେ ପ୍ରବେଶ କରିବେ | ଏହାକୁ ସଂକ୍ରାନ୍ତି ଭାବେ ମଧ୍ୟ ପାଳନ କରାଯିବ | ଏହି ଦିନଠାରୁ ବୈଶାଖ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେବ | ଖର ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଶେଷ ହେବ | ମାଙ୍ଗଳିକ କାର୍ଯ୍ୟ ଏହା ପରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ |

Comments are closed.