ଏଭଳି ଦେଶପ୍ରେମୀଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ଶବ୍ଦ ନାହିଁ: ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ

ସମୟ ଲାଇଭ,୧୪/୪: ସମଗ୍ର ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ ସାଂଘାତିକ କରୋନା ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଯୁଦ୍ଧ କରୁଛି। ଦେଶର ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଭୂତାଣୁ ପାଇଁ ଅସୁରକ୍ଷିତ। ତେବେ କଂଗ୍ରେସ ଅଧ୍ୟକ୍ଷା ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ ଦେଶକୁ ନିଜର ବାର୍ତ୍ତା ଦେଇଛନ୍ତି। ସୋନିଆ ତାଙ୍କ ବାର୍ତ୍ତାରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ସଙ୍କଟରେ ଡାକ୍ତର, ସୁଇପର, ପୋଲିସ ଏବଂ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଦେଶପ୍ରେମ ପରି କୌଣସି ଦେଶପ୍ରେମ ନାହିଁ । ଏକତା, ଅନୁଶାସନ ଏବଂ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭାବନା ସହିତ ଆମେ କରୋନାକୁ ପରାସ୍ତ କରିବୁ |
ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଦେଇଥିବା ବାର୍ତ୍ତାରେ ସୋନିଆ ଗାନ୍ଧୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି କରୋନା ମହାମାରୀ ଭଳି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ନିଜ ଘରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବେ ବୋଲି ମୁଁ ଆଶା କରୁଛି। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏହି ସଙ୍କଟ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଶାନ୍ତି, ଧୈର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ସଂଯମତା ରକ୍ଷା କରିଥିବାରୁ ମୁଁ ସମସ୍ତ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁ ଅଶେଷ ଧନ୍ୟବାଦ ଜଣାଉଛି।

ମୁଁ ଆଶା କରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି | ଏହାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ ସାମାଜିକ ଦୂରତା ରକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି | ସେ କହିଛନ୍ତି ଆପଣ ଘରେ ରୁହନ୍ତୁ | ସମୟ ସମୟରେ ହାତ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ | ଘର ବାହାରେ ପାଦ ସେତେବେଳେ ଦିଅନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ମାସ୍କ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ | ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଏହି ସଂଗ୍ରାମରେ ସହଯୋଗ କରନ୍ତୁ |
ସୋନିଆ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ସଙ୍କଟର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଆପଣ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହେବା ଠାରୁ ବଳି ଦେଶପ୍ରେମ କ’ଣ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ? ଏହି କଷ୍ଟ ସମୟରେ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାର, ସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ-ସନ୍ତାନ, ପିତାମାତାଙ୍କ ବଳିଦାନ ଏବଂ ବଳିଦାନକୁ ଆମେ କଦାପି ଭୁଲି ପାରିବୁ ନାହିଁ | ବିପଦ ସତ୍ତ୍ୱେ ଆପଣ କେବଳ ଆପଣଙ୍କର ସମର୍ଥନ ଏବଂ ସମର୍ଥନ ସହିତ ଏହି ଯୁଦ୍ଧରେ ଲଢ଼ିବାକୁ ସକ୍ଷମ ଅଟନ୍ତି | ଆପଣଙ୍କୁ ଧନ୍ୟବାଦ ଦେବାକୁ ମୋର ଶବ୍ଦ ନାହିଁ। ”

Comments are closed.