ଏହି ଭାରତୀୟ ଉଦ୍ଭାବନ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ଲଢେଇରେ କରିବ ସାହାଯ୍ୟ

ସମୟ ଲାଇଭ,୪/୪: ୨,୯୦୨ ରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ଏବଂ ୬୮ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ, ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବିଶେଷଜ୍ଞ ମାନେ କୋଭିଡ୍ -୧୯ ବିରୁଦ୍ଧରେ ରୋଗୀଙ୍କ ସହିତ ଯୁଦ୍ଧରେ ସାମିଲ ହୋଇଛନ୍ତି | ପୋଲିସ୍ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ବିଜ୍ଞାନ ଉତ୍ସାହୀମାନେ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଯଥାସମ୍ଭବ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି | ମହାମାରୀ ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବା ପାଇଁ ପୋଲିସ୍ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସୃଜନଶୀଳ ଉପାୟ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିବାବେଳେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଏବଂ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏହି ଭାର ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ନୂତନ ଉଦ୍ଭାବନ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପକରଣ | କୋଭିଡ -୧୯ ସଂକ୍ରମଣର ଶିକାର ହୋଇଥିବା ଅଧିକାଂଶ ରୋଗୀ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି |
ଭାରତରେ ବର୍ତ୍ତମାନର ଉପଲବ୍ଧତା ୩୦,୦୦୦ ରୁ ୫୦,୦୦୦ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅନୁଯାୟୀ ଦେଶରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଚାହିଦା ୧ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ । ଭାରତ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ଅଭାବ କିନ୍ତୁ ଗତ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଆକ୍ରାନ୍ତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା 601 ବୃଦ୍ଧି ହୋଇଛି ବୋଲି ବିଚାର କଲେ ପରିସ୍ଥିତି ଆହୁରି ଖରାପ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ରହିଛି |
ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସୁଦୃଢ କରିବା ପାଇଁ AIIMSର ନ୍ୟୁରୋ ସର୍ଜରୀର ପ୍ରଫେସର ଡ ଦୀପକ ଅଗ୍ରୱାଲ ଏବଂ ରୋବୋଟିକ୍ସ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୀପକ ବୈଶ ସବୁଠାରୁ ମୂଲ୍ୟବାନ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବିକଶିତ କରିଛନ୍ତି | ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ବିକାଶ ପାଇଁ ପ୍ରେରଣା AIIMS ରୋଗୀମାନଙ୍କଠାରୁ ଆସିଥିଲା, ଯେଉଁମାନେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ଉପରେ ନିର୍ଭରଶୀଳ ଥିବାରୁ ଏକ ବର୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଘରକୁ ଯାଇପାରିବେ ନାହିଁ |
ତେଣୁ, ଏହି ଲୋକମାନେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରକୁ ଘରକୁ ନେଇପାରନ୍ତି, ତେଣୁ ସେମାନେ ଏହାକୁ ପୋର୍ଟେବଲ୍ ମଧ୍ୟ କରିଥିଲେ | ସାଧାରଣତଃ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ମୂଲ୍ୟ ୪-୫ ଲକ୍ଷ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଏହି ଭେଣ୍ଟିଲେଟରର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ | ଏହି ଉପକରଣଟି ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକରେ ଥିବା ଭେଣ୍ଟିଲେଟରଗୁଡିକର ପ୍ରାୟ ଏକ ପଞ୍ଚମାଂଶ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଥାଏ |
ସେହିଭଳି ନାଗପୁରର ନ୍ୟୁରୋ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଡାକ୍ତରମାନେ ଏକ ଉପକରଣ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ଆଠ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଏକ ସମୟରେ ଭେଣ୍ଟିଲେଟରରେ ରଖାଯାଇପାରିବ। ଯଦିଓ ଭେଣ୍ଟିଲେଟର ସ୍ପ୍ଲିଟର ନୂଆ ନୁହେଁ, ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆଠ ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବା କରିବାକୁ କୁହାଯାଏ | ଅତୀତରେ ଗୋଟିଏ ଥରରେ ଚାରି ଜଣ ରୋଗୀଙ୍କୁ ସେବା କରିବା ଯୋଗାଇଥିବା କୁହାଯାଉଛି |

Comments are closed.