CNG ଏବଂ PNG ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ

ସମୟ ଲାଇଭ,୩/୪: ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ  ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ସିଏନଜି ଏବଂ ପାଇପ ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଶୁକ୍ରବାର ଠାରୁ ଏହା 7 ପ୍ରତିଶତ ଶସ୍ତା ହୋଇଛି। ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ତଥା ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ CNG ଏବଂ PNG ର ଖୁଚୁରା ବ୍ୟବସାୟୀ ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରଥା ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ଆଇଜିଏଲ୍) କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ 3.20 ରୁ 42 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି।

ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦ ପରି ଦିଲ୍ଲୀର ବିଭିନ୍ନ ଅଞ୍ଚଳରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ 3.60 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହା କିଲୋଗ୍ରାମରେ 47.75 ଟଙ୍କାକୁ ଖସି ଆସିଛି। ଆଇଜିଏଲ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି ଯେ ଏହା ଘରୋଇ ପାଇପ୍ ପ୍ରାକୃତିକ ଗ୍ୟାସ୍ ଅର୍ଥାତ୍ PNG ର ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ କ୍ୟୁବିକ୍ ମିଟର (ସ୍କମ୍) ପିଛା 1.55 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରିଛି ଏବଂ ଦିଲ୍ଲୀରେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ସ୍କାମ୍ 28.55 ଟଙ୍କା ରହିଛି।
ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦରେ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ 1.65 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାକୁ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ଘନ ମିଟର (ସ୍କାମ) ରେ 28.45 ଟଙ୍କାକୁ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଛଅ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀରେ 2 ଅକ୍ଟୋବର 2019 ରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ 1.90 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ପାଇଥିବାବେଳେ ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 2.15 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହୋଇଥିଲା।
2 ଅକ୍ଟୋବର 2019 ରେ, ଦିଲ୍ଲୀରେ PNG ମୂଲ୍ୟ SCM ପିଛା 0.90 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ କରାଯାଇଥିଲା। ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା ଏବଂ ଗାଜିଆବାଦରେ ପିଏନଜି ମୂଲ୍ୟକୁ ସେହି ଦିନ ଏସସିଏମ ପିଛା 0.40 ଟଙ୍କା ରିଲିଫ ଦିଆଯାଇଥିଲା।

ଆଇଜିଏଲ୍ କହିଛି ଯେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ମୁଜାଫରନଗରରେ ସିଏନଜି ମୂଲ୍ୟ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 56.65 ଟଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ହରିୟାଣାର କର୍ଣ୍ଣଲରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 49.85 ଟଙ୍କା ହେବ। ରେୱାରୀ ଏବଂ ଗୁରୁଗ୍ରାମରେ CNG କିଲୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ 54.15 ଟଙ୍କା ହେବ |

ରେୱାରୀରେ PNG ର ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ SCM ପିଛା 28.60 ଟଙ୍କା ହେବ ଏବଂ SCM ପ୍ରତି 1.55 ଟଙ୍କା ହ୍ରାସ ହେବ | ଇନ୍ଦ୍ରପ୍ରଥା ଗ୍ୟାସ୍ ଲିମିଟେଡ୍ ଦିଲ୍ଲୀର 9 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ନୋଏଡା, ଗ୍ରେଟର ନୋଏଡା, ଗାଜିଆବାଦ ଏବଂ ରେୱାରୀର 4.5 ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ PNG ଯୋଗାଇଥାଏ |

Comments are closed.