ସବୁ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ କଥା ହେବେ ମୋଦି

ସମୟ ଲାଇଭ,୧/୪: ଦେଶରେ ବଢୁଥିବା କରୋନା ଭାଇରସର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦି ଗୁରୁବାର ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବେ ।

ଦେଶ ଏହି ସମୟରେ ସବୁଠାରୁ କଠିନ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଦେଇ ଗତି କରୁଛି | କରୋନା ଭୂତାଣୁ ମହାମାରୀର ବିପଦକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଦେଶରେ 21 ଦିନ ଲକ ଡାଉନ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବ୍ୟବସାୟ ସ୍ଥଗିତ ହୋଇଯାଇଛି। ଆର୍ଥିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶ ପ୍ରତିଦିନ ଅନେକ କ୍ଷତି ସହୁଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଭୂତାଣୁ ବିସ୍ତାର ନହେବା ପାଇଁ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ପରସ୍ପର ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଆଜି କହିଛି ଯେ ଗତ 12 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ସାରା ଦେଶରେ 240 ଟି କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଶରେ ଏହି ବିପଜ୍ଜନକ ଭୂତାଣୁ ଦ୍ୱାରା ଆକ୍ରାନ୍ତ ମୋଟ 1,637 ଟି ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସିଛି |
ଏହି ରୋଗରେ ୧୩୩ ଜଣ ଲୋକ ଆରୋଗ୍ୟ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଡାକ୍ତରଖାନାରୁ ଡିସଚାର୍ଜ ହୋଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଜଣେ ରୋଗୀଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଇଛି। ମୋଟ 49 ଜଣ ବିଦେଶୀ ମଧ୍ୟ ଏହି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି। ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 39 ଜଣ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛନ୍ତି | ଭାରତର ଲୋକଙ୍କୁ ଏହା ଅବଗତ କରାଯାଉଛି, ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅନେକ ପଦକ୍ଷେପ ମଧ୍ୟ ନିଆଯାଇଛି। ବିଦେଶରେ ବିଚଳିତ ଭାରତୀୟମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସରକାର ଫେରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି।
ଏହି ସଙ୍କଟ ଘଡିରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ‘ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାଗରିକ ସହାୟତା ଏବଂ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ରିଲିଫ୍ ପାଣ୍ଠି’ (ପିଏମ କେୟାର) ଗଠନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଏହି ଆବେଦନ ପରେ ଲୋକମାନେ ମୁକ୍ତ ହସ୍ତରେ ଦାନ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆବେଦନ କ୍ରମେ ଦେଶର ସହାୟତା ପାଇଁ ଅନେକ ଆଗେଇ ଆସିଛନ୍ତି।

Comments are closed.